Śnieżka niezmiennie w krajowej czołówce firm inwestujących za granicą

Obecna pozycja Śnieżki na arenie międzynarodowej to wynik wieloletniego rozwoju i dogłębnego poznania specyfiki poszczególnych rynków zagranicznych. Pozostaje niezachwiana mimo pandemii, która znacząco odbiła się na kondycji wielu firm i całej gospodarki. Pierwsze wyjście Śnieżki poza Polskę miało miejsce ponad 20 lat temu, kiedy uruchomiono zakład produkcyjny na Ukrainie. W kolejnych latach spółka ponownie skierowała się na wschód, otwierając w 2003 roku fabrykę na Białorusi.
Przełomową inwestycją, która obecnie ma największy wpływ na poziom sprzedaży zagranicznej Śnieżki, było połączenie sił z Poli-Farbe Vegyipari Kft. W maju 2019 roku Śnieżka nabyła 80% jego udziałów. Integracja z węgierską spółką przebiega szybciej, niż pierwotnie planowano.
– Przejęcie dominującego pakietu w węgierskiej spółce Poli-Farbe, która jest jednym z liderów na tamtejszym rynku farb dekoracyjnych, było największą inwestycją kapitałową w historii Śnieżki, otwierającą nowy rozdział w działalności naszej Grupy. Jesteśmy bardzo zadowoleni z tego, jak szybko i sprawnie przebiega proces integracji tej spółki i jak duży jest potencjał biznesowy tej inwestycji na kolejne lata – komentuje Piotr Mikrut, prezes zarządu FFiL Śnieżka SA.
Wartość aktywów zagranicznych Śnieżki wyliczona przez autorów rankingu wyniosła 413 mln zł, co oznacza wzrost o 173 mln zł w porównaniu z ubiegłorocznym zestawieniem.
Obecnie Śnieżka posiada 7 zakładów produkcyjnych. Cztery są zlokalizowane w Polsce (w Brzeźnicy, Lubzinie, Pustkowie w woj. podkarpackim oraz w Radomiu),a trzy za granicą: na Węgrzech (Bócsa),Ukrainie (Jaworów) i Białorusi (Żodino k. Mińska). Wytwarza się w nich rocznie około 190 mln kg różnego rodzaju wyrobów chemii budowlanej. We wszystkich spółkach należących do Grupy Kapitałowej Śnieżka jest zatrudnionych ponad 1 400 pracowników.
Lista Największych Polskich Prywatnych Inwestorów za Granicą to zapoczątkowana w ubiegłym roku inicjatywa redakcji magazynu „Forbes”. W rankingu uwzględnionych jest 25 przedsiębiorstw. Pozycja w rankingu zależy od wartości aktywów ulokowanych poza Polską, należących do największych rodzimych przedsiębiorstw. Zestawienie nie uwzględnia przychodów osiąganych na działalności eksportowej prowadzonej z Polski.